Jak Nowy Ład wpływa na rynek wódki w Polsce?

Jak Nowy Ład wpływa na rynek wódki w Polsce?

Cena wódki wzrosła wraz z początkiem 2022 roku. Jaka była tego przyczyna i jak odbiło się to na jej producentach? Branża spirytusowa mierzy się w ostatnich latach z licznymi wyzwaniami. Wzrost akcyzy, podatek na alkohole sprzedawane w małych pojemnościach, podatek cukrowy, wyższe ceny za zboże, energię elektryczną, paliwo, a na domiar złego pandemia i wojna na Ukrainie. Trzeba przyznać, że to trudny okres, lecz rynek wciąż ma się całkiem nieźle.

Spis treści:

Nowelizacja ustawy o podatku akcyzowym w 2022 roku

Od 1 stycznia 2022 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o podatku akcyzowym na alkohol. Zdrożały w wyniku tego: piwo, wino, napoje fermentowane (z wyjątkiem cydru i perry do 5% zawartości alkoholu), wódka. Cena za te trunki będzie rosła jeszcze przez najbliższe lata. Nowelizacja ustawy zakłada bowiem regularne 5% podwyżki akcyzy każdego roku aż do 2027. Możemy się więc spodziewać, że cena wódki raczej nie spadnie w najbliższym czasie.

Jednocześnie, w wyniku wspomnianej nowelizacji, ulgę 50% na podatek akcyzowy dostali mali, niezależni producenci napojów alkoholowych. To ukłon w kierunku niewielkich przedsiębiorców zajmujących się wyrobem alkoholi regionalnych, napojów fermentowanych, rodzinnych winiarni, gorzelni producentów owoców itp.

Ujednolicenie stawek akcyzowych dla wszystkich gatunków alkoholi

Branże piwowarska od dawna cieszyła się lepszymi warunkami do rozwoju niż branża spirytusowa. Decydowała o tym chociażby inaczej naliczana akcyza, znacznie niższa niż w przypadku alkoholi wysokoprocentowych. W wyniku wniosku wysuniętego przez ZP PPS (Związek Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy), Rząd przychylił się do ujednolicenia stawek akcyzowych dla wszystkich gatunków alkoholi, adekwatnie do zawartości etanolu. Propozycja brzmiała uczciwie i wskazała sposób na zasilenie budżetu państwa. Szacuje się bowiem, że każdego roku piwo stanowi około 50% spożywanego przez Polaków alkoholu. Wyroby spirytusowe plasują się tu na dużo niższym miejscu, bo ich spożycie obejmuje około 37%. Brak sprawiedliwości wyraźnie widać, gdy w obliczu tych danych spojrzy się na wpływy do budżetu pochodzące z podatku akcyzowego. Aż 69% akcyzy pochodzi ze sprzedaży wyrobów spirytusowych, z piwa zaś jedynie 28%. W konsekwencji państwu umykają pieniądze, które przy sprawiedliwym traktowaniu wszystkich wyrobów alkoholowych, mogłyby zwiększyć jego zyski z akcyzy.

Wyższa cena za wódkę — motywy i konsekwencje

Wyższa akcyza na wódkę i inne alkohole ma nie tylko wesprzeć państwo od strony finansowej. Rząd uzasadnia ją bowiem swoją chęcią działań prozdrowotnych i prospołecznych. To jednak wersja oficjalna, teoretyczna. Zaznaczmy tu, że mały producent wódki regionalnej nie straci swojej klienteli, a nawet będzie mógł ją rozszerzyć, z uwagi na to, że może on korzystać z akcyzy na preferencyjnych warunkach.

W praktyce podniesienie cen na alkohol z reguły powoduje przejście społeczeństwa na alkohole z niewiadomego pochodzenia, z nielegalnych, niesprawdzonych źródeł lub własną produkcję. Ostatecznie zwiększa to ryzyko problemów zdrowotnych, przy wcale niemalejącej liczbie osób uzależnionych.

Efekt zmian akcyzowych i gospodarczych w branży spirytusowej

Ostateczny wpływ powyższych zmian na rynek wódki będziemy mogli ocenić za jakiś czas. Polscy producenci wódek działający na większą skalę obawiają się konsekwencji, lecz trudno się o nich wypowiadać w pierwszym roku podwyżek rozplanowanych na lata. Trzeba przyznać, że sam fakt powstania Mapy Akcyzowej, która precyzyjnie określa szczegóły dotyczące wzrostu podatku akcyzowego do 2027 roku, bez wcześniejszej obserwacji rezultatów, które przyniesie nowelizacja, zdaje się wskazywać bardziej na motywy finansowe, niż troskę o społeczeństwo.

Producent wódki weselnej premium - wódka Stanislav

Chcesz kupić wódkę z hurtowni?

Serwujesz drinki w swoim barze? Postaw na wódkę najwyższej jakości!

Ile kosztuje wódka w porównaniu z ubiegłym rokiem 2021?

To kwestia bardzo subiektywna. Wiele zależy od producenta oraz pojemności jednostkowej butelki. Przeciętnie w wyniku samego wzrostu akcyzy powinna to być cena wyższa o około 1,50 – 2 zł. Należy przy tym podkreślić, że w ciągu ostatniego roku zmianie uległy także same koszty produkcji wódki, na co ma wpływ ogólnokrajowa inflacja. Zdrożał mocno gaz, prąd, paliwo, więc efekty tego widać niemal na każdym towarze.

Z uwagi na regularne podwyżki cen wódki, możemy się spodziewać pewnych fal w wynikach sprzedaży. Ostatni kwartał roku będzie jej sprzyjał, bo klienci robią wówczas zapasy alkoholu na kolejny rok, mogąc go nabyć jeszcze po starej cenie. Pierwszy kwartał roku przypuszczalnie może być mniej obfity dla branży spirytusowej. W ogólnym rozrachunku jednak nie widać znaczącego obniżenia zainteresowania Polaków alkoholem.