Ślub cywilny – co musisz wiedzieć przed rozpoczęciem organizacji takiego wydarzenia?

Ślub cywilny – co musisz wiedzieć przed rozpoczęciem organizacji takiego wydarzenia?

Ślub cywilny jest nie tylko pozbawiony religijnej otoczki, ale także tańszy i łatwiejszy w organizacji. Kto może go zawrzeć, jakie dokumenty należy przedstawić w urzędzie oraz od czego zacząć planowanie przyjęcia weselnego?

Szybki ślub bez zbędnych formalności

Kiedyś ślub kojarzył się przede wszystkim z sakramentem kościelnym, świętą przysięgą i uroczystą mszą. Dziś bardzo wyraźnie widać, że polskie społeczeństwo modyfikuje obraz ślubu. Dla wielu par młodych nie jest on już świadectwem przed Bogiem, lecz przed sobą nawzajem. Choć niektórzy, szczególnie starsze pokolenia nie rozumieją tego trendu, dla wielu ślub ma przede wszystkim umocnić związek, dzięki oficjalnie złożonej obietnicy w obecności najbliższych. Organizacja ślubu cywilnego to również znacznie mniej formalności i mniej odległe daty (nie można zarezerwować terminu z większym jak 6-miesięczne wyprzedzenie). Warto tu również zauważyć, że coraz częściej zdarzają się w Polsce śluby rozwodników, którzy nie mogą już zawrzeć sakramentu kościelnego i przysięga przed urzędnikiem jest jedyną szansą na zawarcie kolejnego związku małżeńskiego.

Ślub cywilny – potrzebne dokumenty

Aby przystąpić do ślubu, musicie być osobami pełnoletnimi, niespokrewnionymi, niespowinowaconymi w linii prostej (np. teść i synowa), niepozostającymi w stosunku przysposobienia (np. adopcyjny ojciec z córką), a także niepozostającymi w związku małżeńskim z innymi osobami.

Co musicie zabrać ze sobą, udając się do urzędu stanu cywilnego w dniu ślubu?


– dowody osobiste, a w przypadku gdy jedno z narzeczonych jest obcokrajowcem – paszport,
– dowód dokonania opłaty skarbowej (w 2022 roku jest to kwota w wysokości 84 zł),
– skrócone odpisy aktów urodzenia.

Dodatkowo osoby rozwiedzione muszą przedstawić w urzędzie skrócony odpis aktu małżeństwa z adnotacją o rozwodzie bądź też sentencję wyroku rozwodowego. Wdowcy zaś powinni zabrać ze sobą bieżący akt stanu cywilnego oraz skrócony odpis aktu zgonu współmałżonka.

Pamiętajcie, że ślubu cywilnego nie obowiązuje żadna rejonizacja. Możecie wybrać więc urząd, który najbardziej wam odpowiada, jest najbardziej atrakcyjny lub zlokalizowany blisko miejsca, w którym odbędzie się przyjęcie po ślubie cywilnym.

Coraz częściej również pary młode decydują się na ślub poza urzędem. Wiąże się to z dodatkowymi kosztami i nie zawsze spotyka z aprobatą urzędników, lecz jeśli marzy się wam ślub w malowniczej scenerii, plenerze, na zamku, dopytajcie o taką możliwość podczas składania dokumentów.

W dniu ślubu będziecie musieli zgłosić nazwiska 2 świadków, którzy podpiszą wraz z wami dokumenty. Nie ma żadnych regulacji co do ich płci, lecz muszą to być osoby pełnoletnie i legitymować się ważnym dowodem osobistym lub paszportem.

Ślub z obcokrajowcem – dokumenty

Jeśli jedno z państwa młodych pochodzi zza granicy, poza paszportem musi przedstawić w urzędzie:

  • odpis aktu urodzenia przetłumaczony przez konsula lub tłumacza przysięgłego,
  • dokument potwierdzający możliwość zawarcia związku małżeńskiego (wystawia go polski konsul w ojczyźnie obcokrajowca),
  • rozwodnik powinien posiadać akt małżeństwa oraz dokument poświadczający jego nieważność, przetłumaczone na język polski przez tłumacza przysięgłego.

Wesele po ślubie cywilnym – jak je zaplanować?

Ślub cywilny to uroczystość, która w niczym nie ustępuje tradycyjnemu ślubowi kościelnemu. Panna młoda również może mieć piękną, białą suknię z trenem i welon, a po wizycie w urzędzie goście mogą się udać na wystawne wesele do białego rana, gdzie nie zabraknie dobrej muzyki, smacznych potraw, a wódka weselna będzie towarzyszyła kolejnym toastom.

Przygotowania do wesela po ślubie cywilnym nie różnią się od tych po uroczystości kościelnej. Przed wami rezerwacja sali, orkiestry lub DJ’a, sporządzenie listy gości, ustalenie charakteru przyjęcia, wybór menu, wódki na wesele, kwiatów, dekoracji, papeterii ślubnej, tortu i oczywiście rajd po znajomych oraz członkach rodziny z zaproszeniami.

Wśród popularnych alkoholi na tego rodzaju przyjęciach wciąż króluje najlepsza wódka weselna. Często jednak można spotkać szerszy wybór trunków, a nawet specjalne drink bary, przy których goście mogą zamówić kolorowe drinki lub przygotowywać je samodzielnie.

Pamiętajcie, że niezależnie od tego, ile obecnie kosztuje wódka weselna, cena przy zakupie większej ilości może ulec znaczącej zmianie i warto o to dopytać handlowca. Przygotowując ślub cywilny wraz z przyjęciem, nie zapomnijcie o tym, by zapewnić sobie w międzyczasie odrobinę oddechu. Zróbcie dla siebie coś przyjemnego, odstresujcie się i pobądźcie razem bez nieustannych rozmów o weselu. Jeśli macie zaufane osoby, które są gotowe pomóc w organizacji, rodziców, świadków, śmiało powierzcie im dopilnowanie pewnych szczegółów.

wódka hurtowo śląsk

Organizujesz wesele?

Organizacja wesela wielu osobom spędza sen z powiek. Jeśli chcesz mieć jeden problem z głowy – zdecyduj się na wódkę weselną od producenta.