Wódka w polskiej kulturze – tradycja i jakość

Wódka w polskiej kulturze – tradycja i jakość

Wódka jest alkoholem, który od wielu wieków kojarzy się z Polską i jej kulturą. Już od XIV wieku wytwarzano w Polsce destylaty, które w początkowym okresie były traktowane jako lekarstwo. Wraz z upływem czasu doskonalono receptury, a wódka, która wpierw była ozdobą magnackich i królewskich stołów, rozpowszechniła się i ugruntowała swoją pozycję, stając się symbolem tradycji i jakości. Stała się ona nieodłącznym elementem, który uświetniał ważne wydarzenia w naszym życiu. Już od dziewiętnastego wieku wódka jest jednym z najważniejszych produktów eksportowych w naszym kraju. Wyspecjalizowaliśmy się szczególnie w produkcji segmentu  wódki premium. Do takiego rodzaju wódek najwyższej jakości należy marka  Stanislav Wódka

Historia wódki w Polsce

Historia wódki w Polsce datuje się w okolicach XIV – XV wieku. W tym czasie na dworach i w klasztorach zaczęto wytwarzać pierwsze destylaty, które w początkowym okresie traktowane były jako lekarstwo i używano ich w sprawach medycznych. Z czasem zaczęto dostrzegać też inne walory tego alkoholu, który do dziś pozostaje jednym z najważniejszych elementów kultury polskiej.

Rozpowszechnienie wódki sprawiło, iż w szesnastym wieku  zaczęły pojawiać się regulacje dotyczące produkcji wódki, określające jakość oraz metody produkcji tego alkoholu. W następnych wiekach wódka zaczęła zdobywać coraz większą popularność i na stałe zagościła wśród  szlachty i na królewskim dworze. W XVIII wieku wódka stała się już napojem powszechnie dostępnym i stała się ważnym elementem polskiej kultury.

Kolejne wieki wytwarzania wódki, zarówno ze zboża jak i z ziemniaków, utrwaliły statut wódki, która stała się towarzyszem naszych często najważniejszych i najszczęśliwszych chwil. Coraz doskonalsze receptury, doświadczenie i pasja w wytwarzaniu wódki, wprowadziły ja ze względu na jej doskonałą jakość do grupy wyrobów premium. Jest ona w tej chwili bardzo ważnym produktem eksportowym, docenianym na całym świecie i tworzącym pozytywny wizerunek Polski poza granicami naszego kraju.  

Producent wódki weselnej premium - wódka Stanislav

Chcesz kupić wódkę z hurtowni?

Serwujesz drinki w swoim barze? Postaw na wódkę najwyższej jakości!

Wódka w polskiej kulturze i literaturze

Wódka jest symbolem polskiej kultury towarzyskiej i obyczajowej. Pozwala w radosny i pozytywny sposób podkreślić ważność uroczystości czy też spotkań towarzyskich. Każdy z nas ma z nią jakieś miłe wspomnienie, a odzwierciedlenie tego faktu możemy odnaleźć w  polskiej literaturze, poniżej kilka przykładów:

  1. „Była to wódka najwyższej próby, która już na samym początku wlewała się do gardła z powiewem zimnego wiatru, a potem rozgrzewała całe ciało. Smak był pełny i intensywny, a zapach przypominał delikatną wiosenną rosy.” – opis wódki w powieści „Pamiętnik znaleziony w garbie” Tadeusza Konwickiego.
  2. „Wódka z tej gorzelni była wprost wyjątkowa. Miała delikatny smak, ale jednocześnie mocno rozgrzewała. Była idealna do picia w towarzystwie, a jej zapach przypominał słodką kukurydzę i miodowy nektar.” – opis wódki z powieści „Szeptucha” Haliny Krahelskiej.
  3. „Była to wódka o złotym kolorze i intensywnym smaku, który po chwili rozchodził się po całym podniebieniu. Zapach był delikatny i przyjemny, przypominający słodkie owoce i lekką nutkę przypraw.” – opis wódki w powieści „Ucieczka z kina Wolność” Wojciecha Tochmana.

Istotne jest to, iż opisy te nie zachęcały do nadmiernej konsumpcji alkoholu, lecz skupiają się na estetyce smaku i zapachu, cechach świadczących o wysokiej jakości alkoholu, którym przecież jest najlepsza polska wódka z segmentu wódka premium.

Wódka jest również bardzo ważna dla polskiego eksportu. Polska jest jednym z największych producentów wódki na świecie, a jej eksport rośnie z roku na rok. Polska wódka cieszy się uznaniem w całym świecie, a jej jakość jest doceniana przez miłośników wódki na całym świecie. Jakość polskiej wódki jest tak wysoka, iż nazwa Polska Wódka jest chroniona w Unii Europejskiej znakiem patentowym, jako znakomity wyrób regionalny.

Wódka Premium – Stanislav Vodka

Na bazie wielowiekowych doświadczeń powstała doskonała wódka premium, jaka jest Stanislav Wódka. Ta polska wódka wytwarzana jest u podnóża Beskidu Śląskiego, na bazie górskiej wody z destylatu, do którego produkcji używa się najwyższej jakości polskich zbóż. Dzięki wielokrotnej destylacji uzyskano czystość i zbalansowany smak, a spożycie jej sprawia przyjemność zarówno w dniu imprezy, a co równie ważne, także dzień po imprezie. Właśnie ta bardzo wysoka jakość Stanislav Wódka powoduje, że jest to najlepsza polska wódka na prezent, jak i na własny użytek. Jest bardzo chętnie wybierana na uroczystości weselne, podnosząc prestiż imprezy i stymulując dobrą zabawę.