Sztuka robienia drinków w świecie miksologii

Sztuka robienia drinków w świecie miksologii

Miksologia — co to jest?

Miksologia polega na dokładnym łączeniu ze sobą kilku składników, które pierwotnie nie mają ze sobą nic wspólnego. Tak jak w przypadku soku pomarańczowego i wódki lub też mleka i likieru malibu. Połączenie składników z „dwóch różnych światów” sprawia, że stają się one wyśmienitą jednością – drinkiem, koktajlem, jak zwał, tak zwał. Jednak, czy każdy barman będzie miksologiem? Może się okazać, że niekoniecznie. Gdzie jednak znajduje się ta cienka granica pomiędzy barmanem a miksologiem? Zapraszamy Was na podróż do świata drinków, gdzie na pewno znajdziemy odpowiedzi na to i inne pytania. 

Podstawowe zasady miksologii 

Coraz bardziej popularna miksologia barmańska ma pewne określone zasady, choć zdarzają się prawdziwi wirtuozi, którzy wnoszą w świat kolorowych drinków, prawdziwie innowacyjne połączenia. Wróćmy jednak do korzeni i spróbujmy rozebrać miksologię na czynniki pierwsze. Kluczem do koktajlu doskonałego jest … harmonia oraz odpowiednie proporcje. W kręgach barmańskich mówi się o zasadzie, która polega na umieszczeniu w blenderze:

  • 1 części składnika słodkiego (np. syrop malinowy, cukier, syrop wegański),
  • 2 części składnika o smaku kwaśnym (np. sok z pomarańczy, cytryny, limonki),
  • 3 części alkoholu (np. wódka, rum, whiskey),
  • 4 części substancji wypełniającej (np. lód, sama woda mineralna lub kokosowa).

Czy zawsze ta zasada ma swoje zastosowanie? Mamy tutaj do czynienia z podstawami podstaw, a sam miksolog często stara się wpasować w gusta osoby, siedzącej przy barze. Kolejna rzecz, która jest niezbędna do stworzenia wybornego drinka, to alkohol wysokiej jakości. Bez tego ani rusz! Warto zaopatrywać się u samego producenta wódki, aby mieć świadomość pochodzenia trunku.

Co z czym w miksologii barmańskiej?

W miksologii barmańskiej są trunki, podczas miksowania których należy zachować szczególną ostrożność. Pewne alkohole z racji charakterystycznego smaku lub aromatu, po prostu zupełnie nie pasują do określonych soków lub syropów. Przykładem może być wymieszanie substancji mlecznej z dużą ilości dodatku o kwaśnym odczynie. Taka kompozycja potrafi się rozwarstwić. Często jest to jednak

Warto natomiast mieszać wszelkie alkohole takie jak: brandy, whiskey, wódka, vermouth lub rum z sokami, syropami, wyciągami z owoców oraz całymi ich cząstkami. Aby jeszcze bardziej spersonalizować i podkręcić drinka, warto pokusić się o cukry trzcinowe, syropy smakowe oraz rozsławione na całym świecie tabasco.

Jakie najpopularniejsze połączenia zawiera encyklopedia drinków? Cóż. Numer 1 na świecie wciąż najpewniej należy do kubańskiej mieszanki o przeźroczystej barwie, przyozdobionej mnóstwem kostek lodu, cząstkami limonki oraz świeżą miętą. Mowa o Mojito. Aby przygotować tę klasykę, należy wymieszać składniki takie jak:

  • rum biały 50ml,
  • sok z limonki (z połówki oraz kilka plastrów do dekoracji),
  • cukier trzcinowy 2 łyżeczki,
  • woda gazowana 25 ml,
  • lód (najlepiej skruszony),
  • listki mięty (do dekoracji).

Drinka z powodzeniem można wzmocnić czystą wódką premium Stanislav.

Ciekawostka: Jeden z najprostszych drinków na świecie to tzw. screwdriver składający się w wódki i soku pomarańczowego. 

Oferta dla restauracji, sklepów, barów i klubów nocnych

Miksologia molekularna a klasyczna

Gdy mowa o miksologii należy poruszyć także temat miksologii molekularnej. Ta dziedzina barmaństwa może być nazwana wyższą szkołą jazdy. Dlaczego? Ponieważ barmani opracowujący koktajle w ten sposób, posługują się już nie tylko trunkami i klasycznymi przyrządami do baru. W tym przypadku używane są także substancje zmieniające stan skupienia, czyli kwasy, płyny oraz gazy.

W miksologii molekularnej używa się również dymiarek oraz homogenizatorów i mnóstwa innych akcesoriów. Niezbędna jest także wiedza na temat procesów fizycznych i chemicznych, zachodzących pomiędzy konkretnymi substancjami. W taki sposób powstają dymiące, syczące, bulgocące i mieniące się feerią barw koktajle. 

Barman czy miksolog? 

Wracamy jednak do pytania postawionego na samym początku powyższego artykułu. Cóż. Odpowiadając na tę zagwozdkę, warto przytoczyć listę obowiązków barmana, który nie tylko serwuje i komponuje drinki, ale także trzyma pieczę nad całym barem. Zadaniem miksologa, jak już zostało to wspomniane, jest wpasowanie się w smaki osoby siedzącej przy barze. Ma on przecierać utarte szlaki i przekształcać kompozycje smakowe znane od lat, tworząc tym samym nowe i satysfakcjonujące połączenia. Jest to zatem znacznie węższa dziedzina.