Przesądy i zwyczaje ślubne związane z wódką

Przesądy i zwyczaje ślubne związane z wódką

Zwyczaje i przesądy ślubne są mocno zakorzenione w naszej kulturze i tradycji, dlatego tak chętnie ich przestrzegamy. Szczególnie jeśli odganiają złe moce albo złośliwe duchy, a taką rolę często odgrywają przesądy związane z… wódką! Nie ma sensu kusić losu, dlatego dowiedz się, jakie zwyczaje weselne warto kultywować i dlaczego dobra wódka na weselu to konieczność!

Przesądy ślubne związane z wódką – poznaj najważniejsze z nich

Wódka na wesele to nie tylko podstawa do wznoszenia toastów i przyczynek do dobrej zabawy. Okazuje się, że są z nią związane liczne zabobony ślubne. Poznaj je!

Chleb, sól i tłuczenie kieliszków na weselu

Młoda Parę przybyłą na salę weselną wita się chlebem który symbolizuje bogactwo, solą,  która chroni nowożeńców przed złymi duchami oraz kieliszkami napełnionymi wódką weselną. 

Młodzi  częstują się kawałkami chleba przyprószonego odrobiną soli, wypijają wódkę zaś kieliszki z rozmachem rzucają za siebie, przez prawe ramię. Co ma symbolizować ten gest? Tłuczenie kieliszków na weselu, zgodnie z przyjętą tradycją symbolizuje wieloletnią pomyślność i szczęście dla Nowożeńców, ale uwaga! Ile kawałków rozbitego szkła uda się policzyć Młodym, tyle lat szczęścia ich czeka. Jeśli któryś z kieliszków upadnie niefortunnie i się nie stłucze, świadek winien przydeptać i rozbić go nogą.

wódka hurtowo śląsk

Organizujesz wesele?

Organizacja wesela wielu osobom spędza sen z powiek. Jeśli chcesz mieć jeden problem z głowy – zdecyduj się na wódkę weselną od producenta.

Woda i wódka weselna w kieliszkach

Inną wersją wznoszenia toastu przy powitaniu gości jest wlanie tylko do jednego kieliszka wódki, natomiast do drugiego wody. Panna Młoda wybiera kieliszek jako pierwsza. Zabobon ślubny związany z tą tradycją mówi o tym, że ten, kto wybierze kieliszek z wódką, będzie rządził w związku i rodzinie, a kto trafi na wodę, będzie mu posłuszny.

Polterabend, czyli tzw. butelki

Czy znane są Wam tzw. butelki? To dawna tradycja weselna, ale w niektórych regionach wciąż kultywowana! Obchodzi się ją w Wielkopolsce, Kujawsko-Pomorskim, na Śląsku czy Kaszubach. Butelki mają też nazwę  polterabend,  polterbend lub polter. Na czym polega ten zwyczaj? Dzień przed ślubem w domu rodzinnym Panny Młodej zbierają się sąsiedzi, znajomi i rodzina, aby tłuc szkło i porcelanę: wszystko po to, by zapewnić przyszłym małżonkom szczęście. W zamian za te niecodziennie wyrażone życzenia pomyślności, młodzi częstują gości wódką i jedzeniem. Jeśli chcecie obchodzić ten zwyczaj, postarajcie się, aby w domu Panny Młodej tuż przed ślubem znalazła się dobra wódka na wesele.

Wódka na bramę weselną

Czym jest brama weselna? To swego rodzaju zapora, stworzona przez zastawiających drogę sąsiadów i znajomych. Aby Młoda Para mogła szczęśliwie dojechać na uroczystość ślubną, należy “zapłacić” za przejście! Oczywiście walutą jest tu wódka weselna, którą sąsiedzi lub przyjaciele pary młodej będą wznosić toasty za ich zdrowie. Picie za powodzenie młodego małżeństwa to tradycja stara jak świat i wciąż chętnie kultywowana, a dobra wódka premium przyda się już w momencie, gdy Młoda Para udaje się do kościoła! 

Gdzie kupić wódkę na wesele?

Poznaliście już najważniejsze zabobony ślubne związane z alkoholem, ale pewnie zastanawiacie się, gdzie kupić wódkę na wesele? To pytanie zadaje sobie każda Młoda Para. Jaki alkohol na wesele jest najlepszy? Czy wódka premium na wesele jest droga? Młodzi często przeszukują przede wszystkim Internet, wpisując hasła w stylu: wódka na wesele hurtownia oraz  wódka na wesele ranking, w nadziei, że znajdą najkorzystniejszą ofertę dla siebie. Na szczęście nie musicie już marnować czasu na przeglądanie niezliczonych ofert w sieci.

Gdzie kupić wódkę na wesele?

Doskonałym rozwiązaniem jest zakup wódki od polecanego i sprawdzonego, polskiego producenta, który komponuje wódkę o najwyższej jakości, łącząc tradycję z nowoczesną technologią i bazując na czystej jak górski potok, krystalicznej wodzie oraz zbożach wzrastających na żyznych glebach regionu Beskidu Śląskiego. Stanislav Wódka to idealna oferta! Jest pięknie wydana, elegancka i wysokiej jakości. Odwiedź naszą zakładkę „Zaproś Stanislava na wesele” i dowiedz się więcej o ofercie na wódkę weselną!

Stanislav Wódka – wódka premium w sam raz na wesele!

Skoro wiecie już, gdzie kupić wódkę na wesele, warto wspomnieć o samej marce, ponieważ klasyczna, koszerna wódka premium w dobrej cenie to nie jedyna atrakcja, jaką oferuje nasz brand Stanislav. W ofercie mamy również wyborne wódki smakowe w wielu, często zaskakujących wariantach, które zadowolą nawet najwybredniejsze gusta. To eksplozja wyjątkowych smaków, takich jak Delicate Citron, Wild Cherry, Vanilla Bean, Ruby Rasberry, Espresso lub Cotton Candy. Wszystkie cieszą się ogromną popularnością i korzystną ceną!  

Sprawdź powiązane artykuły